30.05.2023 [úterý] - 04.06.2023 [neděle], zveřejněno: 06.06.2023 16:00, kategorie: Poutní zájezdy

Vydejte se s námi na novinkový duchovně-odpočinkový a poznávací zájezd do Maďarska

Vydejte se s námi na novinkový duchovně-odpočinkový a poznávací zájezd do Maďarska

Duchovně-odpočinkový a poznávací zájezd do Maďarska pro seniory a další zájemce

Termální jezero v Hevízu, Balaton, putování po stopách sv. Martina a sv. Cyrila a Metoděje a hlavní město Budapešť


Poznejte s námi krásy Balatonu, odpočiňte si v termálním jezeře v Hevízu, navštivte rodiště sv. Martina Szombathely, místo, kde se na své cestě do Říma zastavili sv. Cyril a Metoděj - Zalavár a hlavní město Budapešť s chrámem sv. Štěpána. Na programu bude také plavba lodí po Balatonu a ochutnávka maďarských vín. Pojeďte v prima partě načerpat sil!

Termín: 14. - 19. 9. 2023                

Cena: 11.500 Kč

Uzávěrka přihlášek: 10. 6. 2023.

Zájezd je z velké části zaplněn. Doporučujeme neváhat.

V ceně je zahrnuto: doprava autobusem, 5x hotelové ubytování, 5x snídaně, 4x večeře, průvodce

V ceně není zahrnuto: vstupy, fakultativní výlety, pobytová taxa (platí se na místě)

Možný příplatek - doporučujeme: cestovní pojištění včetně storna zájezdu 420 Kč

Program zájezdu:

1. den: Odjezd ráno z Hradce Králové, Vysokého Mýta, Litomyšle, Svitav a Brna do Maďarska. Návštěva města Szombathely (historická Savaria), kde se narodil kolem roku 316 sv. Martin, patron města. Návštěva kostela sv. Martina. Nápis „Hic natus est S. Martinus“ oznamuje: Zde se narodil sv. Martin. Před kostelem je sousoší, připomínající událost, kdy sv. Martin po návratu do Savaria pokřtil svou matku. Hřbitov sv. Martina je jeden z nejstarších v Maďarsku, kde se pohřbívá bez přerušení více než 2000 let. Zde byli pohřbeni i první křesťané. Mše sv. Odjezd do Zalaváru (Blatnohradu), významného slovanského naleziště, vzdáleného 9 km od Balatonu. Zde bylo sídelní město (hradiště) knížete Pribiny v Blatenském knížectví. Nástupcem byl jeho syn Kocel, během kterého se stalo střediskem vzdělanosti Slovanů. Nacházejí se zde četné archeologické nálezy - základy více kostelů, hradiště, základy baziliky sv. Hadriána. Zde se zastavili sv. Cyril a sv. Metoděj na své pouti do Říma a právě zde se našla na střepu hlaholice. Čistě slovanské obyvatelstvo je zde archeologicky doloženo až do 11. století. Přesun do města Hevíz, večeře, ubytování.

2. den: Po snídani celodenní léčebně-odpočinkový program v lázeňském městě Hevíz. Jezero Hévíz je největším biologicky aktivním přírodním jezerem s léčivou termální vodou na světě. Je obklopeno 50 ha lesem, který zaručuje neobvyklé, jedinečné mikroklima. Teplota vody jezera je výsledkem smíchání studených a teplých pramenů vyvěrajících z hloubky země. V létě dosahuje teploty 33-35°C, v zimě 26-28°C, v závislosti na počasí. Teplota vody klesne pod 22°C jen ojediněle, jen když teplota vzduchu klesne pod -20°C. Vydatnost pramene s teplotou vody 40°C, vyvěrajícího z podvodní jeskyně, je 410 l za sekundu, díky čemuž se voda v jezeře vymění každé 3,5 dne. Voda je stále čerstvá a čistá. Vliv léčebných procedur v Hévízu je komplexní, jelikož důležitou roli zde hraje teplota vody a její chemické složení, bahno, vzduch, radioaktivní záření a podnebí. Voda je vodíkovo-karbonátová, sírová, jemně radioaktivní a obsahuje vápník a hořčík. Odpočinek, možnost celodenního vstupu do léčivého jezera, večeře, ubytování.

3. den: Po snídani návštěva benediktinského opatství Tihany s nádherným výhledem na Balaton, největší sladkovodní jezero v Evropě. Opatství bylo založeno v roce 1055 Andrásem I., jehož hrobka se nachází v dolním kostele z 11. století. Dvojvěžový barokní kostel a klášter v barokním slohu, který se považuje za symbol Tihany, byl postaven v roce 1754. Prohlídka je spojena s ochutnávkou opatských produktů v cukrárně Rege Cukrászda: likéry Andrása a Anasztázie, čaj otce Gellerta nebo levandulový sirup. Ve vesničce Tihany, proslavené levandulovými poli, se zachovala tradiční architektura. Přesun do letoviska Siofok na břehu Balatonu. Plavba výletní lodí po jezeře Balaton (za příplatek). Odpočinek ve městě Siofok, možnost procházky po promenádě – budete dýchat čerstvý vzduch a přitom si užívat krásy Balatonu. Večeře, ubytování. Večeře, ubytování.

4. den: Po snídani léčebně-odpočinkový program v lázeňském městě Hevíz. Odpoledne transfer do jedné z nejstarších a nejznámějších historických vinařských oblastí Maďarska – Badacsony. Návštěva vinného sklepa spojená s ochutnávkou vína (za příplatek). Večeře, ubytování.

5. den: Snídaně. Odjezd do hlavního města Maďarska Budapešť – prohlídka centra s nejznámějšími památkami. Ubytování.

6. den: Snídaně, kratší volno v Budapešti, možnost nákupu suvenýrů. Návrat v podvečerních až večerních hodinách.

Min. počet účastníků: 40

Přihlášky a informace:

Diecézní centrum pro seniory, Velké nám. 32, 500 03 Hradec Králové, telefony: 737 215 328, 734 435 360, 495 063 661, e-mail: dcs@bihk.cz, weby: www.dcshk.cz, www.simeon.cz

Těšíme se na setkání s Vámi!

 

 

 

Zájezd Maďarsko

 
Nahoru