02.10.2019, autor: Ludmila Hovorková, kategorie: Aktuality

Senioři se sešli v hojném počtu na svém již čtrnáctém diecézním setkání

Senioři se sešli v hojném počtu na svém již čtrnáctém diecézním setkání

Na Světový den seniorů se v úterý 1. října uskutečnila letos hlavní akce pro seniory v královéhradecké diecézi – již XIV. diecézní setkání seniorů. Konala se v prostorách královéhradeckého Nového Adalbertina na téma „Papež František". Účastnilo se na 170 seniorů a dalších účastníků z různých koutů hradecké diecéze.

V zaplněném kostele Nanebevzetí Panny Marie zahájila program modlitba seniorů za papeže Františka následovaná slavnostní bohoslužbou s hlavním celebrantem diecézním biskupem Mons. Janem Vokálem a dalšími kněžími. Přítomné pozdravil také host setkání Ing. Vladimír Derner, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje, zodpovědný za oblast sociálních věcí.

Následovaly tematické besedy ve velkém sále Nového Adalbertina. První vystoupil bývalý velvyslanec ČR ve Vatikánu JUDr. Pavel Vošalík, jehož diplomatická mise se časově dotkla pontifikátu tří papežů – Jana Pavla II., Benedikta XVI. a Františka. Vzpomínal na osobní setkání s nimi a přiblížil i okolnosti spojené s návštěvou Benedikta XVI. v České republice při 20. výročí pádu komunismu. Svatý otec Benedikt XVI. podle P. Vošalíka dovršil dílo a éru Jana Pavla II., jehož byl velkou oporou. Osobní bylo také vyprávění o atmosféře volby papeže Františka i o darování sochy Anežky České Svatému stolci.

Pokračoval teolog a historik doc. PhDr. Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D. s přednáškou František – apoštol 21. století. Hovořil o historických pohledech na křesťanství západní církve. František žil v Argentině, stal se jezuitou a prošel mnoha funkčními posty, ale nikdy se nenechal odpoutat od denní práce s věřícími. František prosazuje návrat k jednoduchosti, radosti z víry. Pravda, dobro, láska mají podle něho potřebu sdílení a zásadním úkolem je hlásat víru podle Krista, formulovat a předávat dál evangelium. František provokuje tím, že si všímá periferie, protože lidé tam potřebují uzdravující sílu (obrácení). Když jsme ochotni ze sebe vycházet (dialog), můžeme získat. František nás zve, abychom měli respekt, protože Bůh nemá žádné nepřátele, Bůh má děti ...

S tématem Papežských misijních děl vystoupili manželé Mgr. Bronislava Halbrštátová a ICLic. Mgr. Leoš Halbrštát. Hovořili o právě začínajícím misijním měsíci, který na říjen vyhlásil papež František, o misijních „klubkách“ pro děti ve farnostech, připomněli Misijní den 20. října a promítli dokumentární videa z misijní činnosti.

Akci zakončilo benefiční vystoupení Zuzany Bubílkové s jejím inteligentním humorem a Nathaniel Filip zazpíval světové šansony. Výtěžek podpoří projekty Papežských misijních děl.

Podle slov hlavní organizátorky PhDr. Veroniky Čepelkové z Diecézního centra pro seniory bylo také důležité, že senioři měli příležitost setkat se mezi sebou navzájem a sdílet svoje radosti nebo se druhým svěřit se svými starostmi. „Věřím, že letošní setkání účastníky povzbudilo do dalších dnů života, že cítí, že nejsou sami, že na ně církev myslí, počítá s nimi a oceňuje jejich životní moudrost a zkušenost,“ dodala na závěr.

Ludmila Hovorková

 
Fotogalerie Fotogalerie
Fotogalerie Diecézní setkání seniorů 2019
Diecézní setkání seniorů 2019

02.10.2019

Hradec Králové, 1. 10. 2019 - na Světový den seniorů

Autor: Jiří Bittner

Počet fotek ve fotogalerii: 25

Fotogalerie Zobrazit fotky Diecézní setkání seniorů 2019

 

 

Zájezd do nádherného Tyrolska

 
Nahoru