09.08.2025, autor: Eva Zálešáková, kategorie: Aktuality

Senioři se chystají na cesty nejen o prázdninách

Senioři se chystají na cesty nejen o prázdninách

Na poslední červencovou neděli připadl už pátý Světový den prarodičů a seniorů, který se z podnětu papeže Františka slaví od roku 2021 vždy v bezprostřední blízkosti liturgické památky sv. Jáchyma a Anny (26. 7.), Ježíšových prarodičů. Péče o seniory a jejich dialog s novými generacemi byly stálým zájmem v dubnu zesnulého Svatého otce. Věřící na celém světě jsou v ten den vyzváni, aby se zamysleli nad lidským odkazem a životní moudrostí, kterou jim předali jejich prarodiče a starší lidé.

Diecézní centrum pro seniory na prarodiče pamatuje tradičním pobytem s vnoučaty ve středisku Marianum v Janských Lázních. Letošní se uskuteční v týdnu od soboty 16. srpna. Nabízí nejen vycházky po Janských Lázních, ale také dva celodenní výlety. Součástí programu jsou tvořivé dílny, setkání se zajímavým hostem, společné sledování pohádek, táborák, oblíbené míčové hry na hřišti v areálu Mariana. Připravený program je zcela dobrovolný, účastníci pobytu se sami rozhodnou, zda se ho zúčastní či nikoliv.

Ani s koncem prázdnin ale aktivity seniorů neskončí. Od 15. září je čeká desetidenní letecký zájezd na ostrov Mljet, letos obohacený cestou za Pannou Marií - Gospou do Medjugorje. Vydají se na Vrch Zjevení Podbrdo, ztiší se k modlitbám u Modrého kříže, podle možnosti navštíví komunitu Cenacolo. Zdatnější poutníci se budou moci individuálně vydat na Križevac, kopec nad Medjugorijí, na kterém farníci v roce 1933 postavili 8,56 m vysoký betonový kříž. Večery budou patřit programu s modlitbami růžence, mezinárodní mší svatou, adorací apod. Neopakovatelná atmosféra Medjugorje nabídne každému účastníkovi pobytu příležitost prožít světoznámé poutní místo do hloubky, ztišit se, modlit se za druhé a celý svět, děkovat…

Následovat bude pohodový pobyt v Pomeně na překrásném ostrově Mljet, koupání v průzračně čistém Jaderském moři (přístup z mola) a jezerech (Malé a Velké jezero).  Během pobytu bude možnost putování po stopách apoštola Pavla do Saplunary na druhý konec ostrova, společného posezení a ochutnávky místního vynikajícího vína. Program počítá také s návštěvou malého ostrova Otočić Svete Marije s cenným románským benediktinským klášterem z 12. století a kostelem Panny Marie. Oblíbený zájezd na ostrov Mljet pořádá DCS už počtvrté.

Novinkou je říjnový letecký zájezd na italskou Sardinii a francouzskou Korsiku. Sardinii, která je po Sicílii druhým největším ostrovem ve Středozemním moři, se někdy také říká Karibik Středomoří. To pro její dlouhé, bílé, klidné pláže s průzračnou tyrkysovou vodou a spoustou zajímavé vegetace. Průvodcem zájezdu bude Mons. Ján Majerník. Součástí programu bude každodenní mše svatá.

Cagliari (sardinsky Casteddu) je hlavní, a zároveň také největší město Sardinie. Casteddu znamená hrad. Návštěvníky do rušného historického města v Zátoce andělů lákají čtvrť Castello, zahrady, královský palác, pisánské věže San Pancrazio, katedrála Santa Maria pocházející ze třináctého století.

Určitě zajímavá bude návštěva města Orgosolo. Místní domy, ulice a kameny zdobí grafitti, italsky murales. První murale byl nakreslen v roce 1969 anarchistickou skupinou Dioniso, která se snažila upozornit na sociální a demografické problémy Sardinie. I pozdější malby mají zejména politický podtext, k vidění jsou murales s válečnou tematikou, popisující život pastevců nebo postavení žen ve společnosti a v pracovním životě. Další oslavují tradiční kroje, nástroje a řemesla nebo slavné osobnosti jako Giuseppa Garibaldiho, Fabrizia de André, Antonia Gramsiho či Pabla Picassa. Celkem je v Orgosolu více než 200 murales. Některé původní byly sice poničeny přírodními vlivy a jiné zastavěny, velká část z nich si ale uchovává svou originální podobu díky častému restaurování. Nové malby přibývají i dnes, a ačkoli se většina nachází na zdech domů v centru města, několik jich je možné vidět i na skalách a na kamenech u cest, které vedou z města.

Večer stráví účastníci zájezdu v obci Palau, odkud se ráno přesunou do Santa Teresa di Gallura. Odtud vyjíždí trajekt do francouzského Bonifacia. Opevněné středověké město bylo postavené na křídově bílých útesech na nejjižnějším výběžku Korsiky. Leží pouhých 12 km od Sardinie, tudíž slouží jako jeden z hlavních přístavů pro trajekty z tohoto italského ostrova. Z nejstaršího města Korsiky se poutníci odpoledne přes Bonifácký průliv, chráněnou mořskou rezervaci s mnoha druhy mořských živočichů, vrátí na Sardinii. Další dva dny budou patřit odpočinku na pláži a koupání v moři.

Další cesta povede do oblasti Oristano, kde senioři navštíví bývalý katedrální kostel San Pietro di Sorres a klášter v Bortute, vesnici v provincii Sassari v severní Sardinii. Byl postaven v románském stylu v průběhu 12. - 13. století a do roku 1505 byl sídlem zaniklé diecéze Sorres. Navštíví také Archeologické muzeum Santa Cristina.

Eva Zálešáková

 
 
Nahoru