03.06.2026 17:00, autor: Eva Zálešáková, kategorie: Akce

Které osobnosti společně s námi oslaví 20. diecézní setkání seniorů?

Které osobnosti společně s námi oslaví 20. diecézní setkání seniorů?
Anketa
Zúčastníte se letošního 20. jubilejního diecézního setkání seniorů 18. 6. v Hradci Králové? Těšíme se na vás!
Ano, jistě! (33%)
 
Vážně o tom uvažuji. (24%)
 
Bohužel nemohu. (22%)
 
Nejspíš ne, avšak vím, že jsem srdečně zván(a). (21%)
 

Srdečně vás zveme na jubilejní 20. diecézní setkání seniorů, které se uskuteční 18. června v Hradci Králové! Letošní slavnostní ročník bude příležitostí k poděkování i radostnému společenství, které svým slovem a přítomností obohatí vzácní hosté. Nejdůležitější moment setkání, mši svatou, bude s námi slavit a svým pastýřským požehnáním nás doprovodí náš královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál. Ze sportovního světa mezi nás zavítá komentátor Robert Záruba, o radost z víry a životní optimismus se podělí herečka Jaroslava Kretschmerová a o slavnostní tečku se svým hlasem a písněmi postará zpěvačka Petra Janů. Přijměte pozvání k setkání plnému inspirace a lidské blízkostiOnline přihláška je k dispozici zde (zajistěte si místo včas!). 

Které osobnosti společně s námi oslaví 20. diecézní setkání seniorů?

Jan Vokál, královéhradecký biskup

Všechny zvony se třetího března roku 2011 rozezněly Velkým náměstím. Papež Benedikt XVI. jmenoval novým sídelním biskupem Jana Vokála. Do úřadu byl rodák z Hlinska uveden 14. května 2011 v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové. Je to už neuvěřitelných 15 let.

„Cítím se vázán k své rodné hroudě, k rodné zemi,“ řekl ve svém prvním rozhovoru po návratu do rodné diecéze. „Jak člověk stárne, čím dál více se zamýšlí nad svými kořeny. K těm mým nerozlučně patří první krůčky ve víře v místním kostelíku, kde jsme jako děti ministrovali, přisluhovali u oltáře, kde jsem nakonec přijal první svátosti. Domů jsem se rád vracel vždycky, když to bylo možné, i z emigrace. Pomodlit se na rodinný hrob se tam vracím dodnes.“

Útěk za hranice východního bloku byla jediná možná cesta ke kněžství. Tak začala jeho služba římské církvi a papeži, která ho přivedla až ke dni, kdy byl povolán k cestě zpátky.

„Jedním z rysů našeho světa je paradoxní kombinace nevídaného blahobytu a silné nespokojenosti. Přesto i dnes, znovu obklopeni řinčením zbraní, nízkým populismem a lhostejností, můžeme v člověku nalézt dobro. Češi nejsou zaměřeni proti Bohu, je tomu právě naopak,“ uvedl v rozhovoru k výročí uvedení do úřadu diecézního biskupa.

Mons. Jan Vokál se s úctou a láskou věnuje pastoraci seniorů. Má pochopení pro jejich radosti i starosti a pravidelně se účastní akcí Diecézního centra pro seniory.

Robert Záruba, sportovní komentátor

„Přepište dějiny,“ kdo by jeho neznal snad nejslavnější hlášku, kterou komentoval vítězství České republiky v ledním hokeji na ZOH v japonském Naganu.

Robert Záruba je od roku 1984 spojený s redakcí sportu ČT, kde je v současné době šéfkomentátorem. Specializuje se především na hokejová utkání českého národního mužstva na vrcholných soutěžích, je autorem projektů České televize z řady olympijských her. Jeho osobní rekord v nepřetržité délce uvádění je neuvěřitelných 19 hodin.

V České televizi komentoval vedle hokeje i baseball, florbal, pozemní hokej či softball. Je známý precizní přípravou, vede si vlastní kartotéku hráčů, index zápasů a rozsáhlé statistiky. V květnu 2025 komentoval dvoutisící přímý přenos. Stal se tak druhým českým komentátorem, který se přes tuto metu dostal.

Od roku 1996 přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Je autorem knih „Přepište dějiny!“ o olympijském vítězství v Naganu a spoluautorem publikace „Chytám svůj život“ o Dominiku Haškovi.

Jaroslava Kretschmerová, herečka

Herečka s výrazným temperamentem a osobitým projevem pochází z umělecké rodiny. Po absolutoriu pražské DAMU se v roce 1978 stala členkou divadla Studio Ypsilon, kde hrála ve většině inscenací.

Jako začínající filmová herečka ztvárnila roli průvodčí ve filmu Kalamita, kouzelná je její Dorota Máchalová ve filmu S čerty nejsou žerty. Největší ohlas ale měla jako sekretářka zvaná Evík v letní trilogii Zdeňka Trošky. Před televizní kamerou se objevila v mnoha pohádkách, hudebních pořadech, komediích a v seriálech pro děti.

Jaroslava Kretschmerová si velmi pečlivě chrání své soukromí. „Víra je věc každého člověka. S vírou žiju ráda. Naučila jsem se milovat své nepřátele, ale hlavně odpouštět. Mé vyznání je evangelické,“ uvedla před časem pro magazín Sedmička. Patří k lidem, kteří svou víru nikomu nevnucují, nikoho nepřesvědčují a má-li někdo jiné vyznání, jeho volbu neodsuzuje. „Snažím se s každým vyjít dobře, každému přeji štěstí, lásku, úspěch, kolegům krásné role. A hlavně – nikomu nic nezávidím. Nikdy. Opravdu.“

Petra Janů, zpěvačka

Populární zpěvačka se narodila pod Kozákovem v půvabné vesničce Sekyrkovy Loučky. V mládí žila v Náchodě, kde pracovala jako sekretářka v tehdejší textilce Tepna a v jejím klubu zpívala s kapelou, doprovázející podnikové módní přehlídky. V nedalekém Jiráskově rodišti vyhrála festival Hronovské slunce. Druhá skončila na talentové soutěži v Náchodě, kde si jí všiml klavírista Pavel Větrovec, a doporučil ji do Divadla Semafor. Tam jí Jiří Suchý vymyslel pseudonym Petra Janů. Její původní jméno bylo totiž Jana Petrů a zpěvačka toho jména už u nás byla.

Od roku 1972 Petra Janů vystupovala v Semaforu. Od roku 1977 zpívala se skupinou Pro-rock, se kterou vydala své první album Motorest. Následovalo album Exploduj! a Petra Janů se stala ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V 80. letech spolupracovala s Ondřejem Soukupem a Petrem Jandou. Vznikla komerčně úspěšná alba Jedeme dál a S láskou. Petra Janů postupně přešla z rockové hudby do vod pop-music. V roce 1987 se poprvé stala „Zlatou slavicí“. Na vrcholu slávy byla právě v osmdesátých letech, kdy nazpívala hity Už nejsem volná, Moje malá premiéra, Říkej mi, S láskou má svět naději. V 90. letech se přeorientovala na muzikály, aktuálně koncertuje se skupinou Amsterdam.

Petra Janů je patronkou pražského centra Protěž (PROti TĚŽkostem). Nezisková organizace byla v roce 2004 založená jako kontaktní místo pro dobrovolnickou práci se seniory, zdravotně postiženými, znevýhodněnými dětmi a rodinami v krizi.

Program setkání a online přihláška jsou k dispozici zde.

Těšíme se na vás!

Eva Zálešáková

 

 

 

Zájezd Medjugorje + Makarská riviéra 

 

 
Nahoru