10.02.2021 18:00, autor: Kateřina Rózsová, Martin Weissbauer, kategorie: Ostatní

Audio: Rozhovor s P. Janem Rybářem v pořadu Mezi slovy na Radiu Proglas

Audio: Rozhovor s P. Janem Rybářem v pořadu Mezi slovy na Radiu Proglas

Poslechněte si rozhovor Kateřiny Rózsové a Martina Weissbauera s P. Janem Rybářem SJ, který byl odvysílán v pořadu Mezi slovy na Radiu Proglas v roce 2019.

Jan Rybář se narodil roku 1931 v Brně a jako jedináček žil s rodiči v Bílovicích nad Svitavou. Krátce po skončení Druhé světové války, 1. září 1945, ve svých čtrnácti letech nastoupil na jezuitské gymnázium na Velehradě. Po jeho absolvování vstoupil 14. srpna 1949 do noviciátu jezuitského řádu. Za komunismu byl několikrát vězněn. V dubnu roku 1950 zažil na vlastní kůži Akci K, byl spolu s dalšími řeholníky rok internován v Bohosudově. Vojnu prožil u PTP. Po návratu do civilu pracoval jako dělník ve strojírenství a stavebnictví. Svá studia dokončil ve vězení. Přes neustálý dohled StB tam byl také 17. února 1962 tajně vysvěcen na kněze rovněž uvězněným biskupem Karlem Otčenáškem. V roce 1968, po událostech Pražského jara, studoval teologii v Innsbrucku. Během normalizace sloužil jako kněz v Podkrkonoší a Janských Lázních. Poslední roky žil na odpočinku v Trutnově, věnoval se pastoraci seniorů, psal články, knihy, přednášel a byl vyhledávaným zpovědníkem a exercitátorem. Zemřel náhle 14. ledna 2021 v Trutnově.

Celý rozhovor s P. Janem Rybářem SJ si můžete poslechnout zde.

 
Citace Citace

Přejít na původní článek Přejít na článek Audio: Rozhovor s P. Janem Rybářem v pořadu Mezi slovy na Radiu Proglas na webu www.proglas.cz.

 

 

zájezd na Francouzskou riviéru, do Monaka a Lurd

 
Nahoru